LF33CPT-TRY
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LF33CPT-TRY
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
LF33CPT-TRY
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA PPAK / Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA PPAK
Product Attribute
Category
Integrated Circuits (ICs)>PMIC - Voltage Regulators - Linear
Mfr
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q100
Package
Tape & Reel
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Current - Supply (Max)
12 mA
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 65dB)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C