LF33ABDT
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LF33ABDT
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
LF33ABDT
Description:
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
3.3V
Dropout Voltage-Max
0.7V @ 500mA
Output Current
500mA
Operating Supply Current
1mA to 12mA
PSRR
80dB to 65dB (120Hz to 65dB)
Control Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C
Regulator Topology
Positive Fixed
Output Voltage
3.3V
Voltage - Dropout (Typical)
0.4V @ 500mA
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
D-Pak
Is this a common-used part?
Yes
Popularity
High
Fake Threat In the Open Market
68 pct.
Supply and Demand Status
Balance
Company Profile
LF33ABDT Relevant information
LF33ABDT
LF33ABDT
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK
LF33ABDT-TR
LF33ABDT-TR
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R / IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK