LF33ABPT-TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LF33ABPT-TR
Datasheet:
LF33ABPT-TR
Description:
IC REG LDO 3.3V 0.5A PPAK
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
3.3V
Dropout Voltage-Max
0.7V @ 500mA
Output Current
500mA
Operating Supply Current
1mA to 12mA
PSRR
80dB to 65dB (120Hz to 65dB)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C
Regulator Topology
Positive Fixed
Output Voltage
3.3V
Voltage - Dropout (Typical)
0.4V @ 500mA