LF33ABDT-TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LF33ABDT-TR
Datasheet:
LF33ABDT-TR
Description:
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R / IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
3.3V
Dropout Voltage-Max
0.7V @ 500mA
Output Current
500mA
Operating Supply Current
1mA to 12mA
PSRR
80dB to 65dB (120Hz to 65dB)
Control Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
D-Pak
Is this a common-used part?
Yes
Popularity
High
Fake Threat In the Open Market
71 pct.
Supply and Demand Status
Limited
Family Name
LF33AB
Introduction Date
June 21, 2004
ECCN
EAR99
Country of Origin
China
Halogen Free
Compliant
Estimated EOL Date
2025
Company Profile
LF33ABDT-TR Relevant information
LF33ABDT
LF33ABDT
IC REG LDO 3.3V 0.5A DPAK
LF33ABDT-TR
LF33ABDT-TR