LF18CDT-TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LF18CDT-TR
Datasheet:
LF18CDT-TR
Description:
IC REG LDO 1.8V 0.5A DPAK
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
1.8V
Dropout Voltage-Max
0.7V @ 200mA (Typ)
Output Current
500mA
Operating Supply Current
1mA to 12mA
PSRR
82dB to 60dB (120Hz to 10kHz)
Control Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C
Regulator Topology
Positive Fixed
Output Voltage
1.8V
Voltage - Dropout (Typical)
0.7V @ 200mA