LF18ABPT-TR
Electronic Surplus
Manufacturer No:
LF18ABPT-TR
Datasheet:
LF18ABPT-TR
Description:
Very low drop voltage regulators with inhibit | IC REG LINEAR 1.8V 500MA PPAK
Packaging
Reel
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Maximum)
16V
Min/Fixed Output Voltage
1.8V
Maximum Dropout Voltage
0.7V at 200mA
Output Current
500mA
Current - Quiescent (Iq)
1mA
Maximum Supply Current
12mA
PSRR
82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C