LF18ABDT-TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LF18ABDT-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
LF18ABDT-TR
Description:
IC REG LDO 1.8V 0.5A DPAK
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
1.8V
Dropout Voltage-Max
0.7V @ 200mA (Typ)
Output Current
500mA
Operating Supply Current
1mA to 12mA
PSRR
82dB to 60dB (120Hz to 10kHz)
Control Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C
Regulator Topology
Positive Fixed
Output Voltage
1.8V
Voltage - Dropout (Typical)
0.7V @ 200mA
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
D-Pak
Popularity
Medium
Fake Threat In the Open Market
45 pct.
Supply and Demand Status
Balance
Company Profile
LF18ABDT-TR Relevant information
LF18ABDT
LF18ABDT
VERY LOW DROP VOLTAGE REGULATORS WITH INHIBIT
LF18ABDT-TR
LF18ABDT-TR
IC REG LDO 1.8V 0.5A DPAK