L5300EPTTR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L5300EPTTR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L5300EPTTR
Description:
IC REG LINEAR 5V 300MA PPAK
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Features
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA PPAK
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q100
Package
Reel - TR
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature Range
-40°C ~ 150°C
Mounting
Surface Mount
Case / Package
PPAK
Family Name
L5300
MSL Level
3 (168 Hours)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Quantity per package
2500
Fake Threat In the Open Market
50 pct.
Popularity
Medium
Supply and Demand Status
Limited
Company Profile
L5300EPTTR Relevant information
L5300AH7TR
L5300AH7TR
IC REG LDO 5V 0.3A
L5300EPTTR
L5300EPTTR
IC REG LINEAR 5V 300MA PPAK