L5300AH7TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L5300AH7TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L5300AH7TR
Description:
IC REG LDO 5V 0.3A
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
40V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
5V
Dropout Voltage-Max
0.5V @ 300mA
Output Current
300mA
Operating Supply Current
80μA to 4.2mA
PSRR
60dB (100Hz)
Control Features
Enable, Reset
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
-40°C to 150°C
Regulator Topology
Positive Fixed
Output Voltage
5V
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
6-HPAK
Popularity
Medium
Fake Threat In the Open Market
33 pct.
Supply and Demand Status
Limited
Company Profile
L5300AH7TR Relevant information
L5300AH7TR
L5300AH7TR
IC REG LDO 5V 0.3A
L5300EPTTR
L5300EPTTR
IC REG LINEAR 5V 300MA PPAK