L5150CJTR
Electronic Surplus
Manufacturer No:
L5150CJTR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L5150CJTR
Description:
5 V low dropout voltage regulator | IC REG LIN 5V 150MA POWERSSO-12
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Maximum)
40V
Min/Fixed Output Voltage
5V
Maximum Dropout Voltage
0.5V at 150mA
Output Current
150mA
Current - Quiescent (Iq)
80μA
Maximum Supply Current
4.2mA
PSRR
48dB (100Hz)
Control Features
Reset
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 150°C