L5150BNTR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L5150BNTR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L5150BNTR
Description:
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
40V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
5V
Dropout Voltage-Max
0.5V @ 150mA
Output Current
150mA
Operating Supply Current
80μA to 4.2mA
PSRR
48dB (100Hz)
Control Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
-40°C to 150°C
Regulator Topology
Positive Fixed
Output Voltage
5V
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
SOT-223
Is this a common-used part?
Yes
Popularity
High
Fake Threat In the Open Market
35 pct.
Supply and Demand Status
Balance
Company Profile
L5150BNTR Relevant information
L5150BNTR
L5150BNTR
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223