30JL2C41(F)
Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer No:
30JL2C41(F)
Manufacture:
Toshiba Semiconductor and Storage
Datasheet:
30JL2C41(F)
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3P
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete(EOL)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Diode Type
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Maximum)
600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Maximum) @ If
2V @ 15A
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50μA @ 600V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Mounting Style
Through Hole
Package
TO-3P-3, SC-65-3
Manufacturer Package
TO-3P(N)
Popularity
Medium
Fake Threat In the Open Market
40 pct.
Supply and Demand Status
Limited
Family Name
30JL2C41
Introduction Date
December 25, 1996
ECCN
EAR99
Country of Origin
Japan
Estimated EOL Date
Obsolete
Company Profile
30JL2C41(F) Relevant information
30JL2C41
30JL2C41
SILICON EPITAXIAL TYPE (SWITCHING TYPE POWER SUPPLY CONVERTER & CHOPPER APPLICATIONS)
30JL2C41(F)
30JL2C41(F)
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO3P