LDF33PT-TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LDF33PT-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
LDF33PT-TR
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1A PPAK
Product Attribute
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Maximum Dropout Voltage
0.5V at 1A
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
800μA
PSRR
60dB ~ 45dB (120Hz ~ 100kHz)
Control Features
Enable, Power Good
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Temperature Range - Operating
-40°C ~ 125°C
Mounting Style
SMD
Manufacturer Package
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Supplier Device Package
PPAK
Part Number Series
LDF33
Manufacturer Pack Quantity
2,500
MSL Level
1 (Unlimited)
Popularity
High
Fake Threat In the Open Market
45 pct.
Supply and Demand Status
Sufficient
Company Profile
LDF33PT-TR Relevant information
LDF33PT-TR
LDF33PT-TR
IC REG LINEAR 3.3V 1A PPAK