L4931CDT25-TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L4931CDT25-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L4931CDT25-TR
Product Attribute
Mounting
SMD (SMT)
Case / Package
TO-252
Dropout Voltage
800 mV
Input Bias Current
600 µA
Max Input Voltage
20 V
Maximum Operating Temperature
125 °C
Min Input Voltage
2.5 V
Min Operating Temperature
-40 °C
Mount
Surface Mount
Number of Outputs
1
Output Current
250 mA
Output Type
Fixed
Output Voltage
2.5 V
Output Voltage Accuracy
2 %
Polarity
Positive
Quiescent Current
1 mA