L4931ABD25-TR
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L4931ABD25-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L4931ABD25-TR
Description:
IC REG LDO 2.5V 0.25A 8SO
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
STMicroelectronics
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
20V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.5V
Dropout Voltage-Max
0.8V @ 250mA
Output Current
250mA
Operating Supply Current
1mA to 6mA
PSRR
75dB to 55dB (120Hz to 10kHz)
Control Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C