L4931CD33-TRY
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
L4931CD33-TRY
Manufacture:
STMicroelectronics
Datasheet:
L4931CD33-TRY
Description:
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SO / LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A Automotive 8-Pin SO N T/R
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q100
Packaging
Reel package
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage Input MAX
20V
Output Voltage
3.3V
Voltage Dropout (Maximum)
0.82V @ 250mA
Output Current
250mA
Operating Supply Current
1mA ~ 6mA
PSRR
73dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature Range
-40°C ~ 125°C
Mounting
SMD
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)