BSC440N10NS3GATMA1
Transistors - FETs, MOSFETs - RF
Manufacturer No:
BSC440N10NS3GATMA1
Manufacture:
Infineon Technologies
Datasheet:
BSC440N10NS3GATMA1
Description:
MOSFET N-CH 100V 18A TDSON-8 / Trans MOSFET N-CH 100V 5.3A Automotive 8-Pin TDSON EP T/R
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Infineon Technologies
Series
OptiMOS
Packaging
Reel package
Channel Type Type
N
Technology
MOSFET
Drain Source Voltage
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
5.3A (Ta), 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Vgs(th) (Maximum) @ Id
3.5V @ 12μA
Gate Charge (Qg) (Maximum) @ Vgs
10.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Maximum) @ Vds
810pF @ 50V
Vgs (Maximum)
±20V
Power Dissipation (Maximum)
29W (Tc)
Rds On (Maximum) @ Id, Vgs
44 mOhm @ 12A, 10V
Operating Temperature Range
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting
SMD
Manufacturer Package
PG-TDSON-8
Package
8-PowerTDFN
Popularity
Medium
Fake Threat In the Open Market
41 pct.
Supply and Demand Status
Limited
Family Name
BSC440N10NS3GATMA1
Introduction Date
July 09, 2009
ECCN
EAR99
Country of Origin
China, Malaysia
Halogen Free
Compliant
Estimated EOL Date
2025
Company Profile
BSC440N10NS3GATMA1 Relevant information
BSC430N25NSFDATMA1
BSC430N25NSFDATMA1
MOSFET N-CH 250V TSON-8
BSC440N10NS3GATMA1
BSC440N10NS3GATMA1