VS-60CPQ150-N3
Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer No:
VS-60CPQ150-N3
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
VS-60CPQ150-N3
Description:
Schottky Rectifier, 2 x 30 A
Product Attribute
Categories
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Packaging
Tube
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Diode Type
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Maximum)
150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Maximum) @ If
830mV @ 30A
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100μA @ 150V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C