VS-47CTQ020SPBF
Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer No:
VS-47CTQ020SPBF
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
VS-47CTQ020SPBF
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V D2PAK
Product Attribute
Halogen Free
Compliant
Estimated EOL Date
Obsolete
Country of Origin
China
ECCN
EAR99
Introduction Date
April 09, 2010
Family Name
VS-47CTQ020S
Quantity per package
50
Supply and Demand Status
Limited
Fake Threat In the Open Market
68 pct.
Popularity
Medium
Manufacturer Package
D2PAK
Package
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mounting
SMD
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr
3mA @ 20V
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Maximum) @ If
450mV @ 20A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Maximum)
20V