VS-220CNQ030PBF
Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer No:
VS-220CNQ030PBF
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
VS-220CNQ030PBF
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 110A TO244
In Stock
650 pcs On sales
Product Attribute
Estimated EOL Date
2026
ECCN
EAR99
Family Name
VS-220CNQ030
Supply and Demand Status
Limited
Fake Threat In the Open Market
32 pct.
Popularity
Medium
Manufacturer Package
TO-244
Package
TO-244AB
Mounting
SMD
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr
10mA @ 30V
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Maximum) @ If
490mV @ 110A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
110A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Maximum)
30V