SMPC22A-M3/86A
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMPC22A-M3/86A
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
SMPC22A-M3/86A
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMPC / TVS Diode Single Dual Cathode Uni-Dir 22V 1.5KW 3-Pin(2+Tab) SMPC T/R
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Series
TransZorb, eSMP
Packaging
Reel package
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Minimum Breakdown Voltage
24.4V
Maximum Clamping Voltage
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000μs)
42.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General
Operating Temperature Range
-55°C ~ 150°C (TJ)