SMF48A-HE3-08
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMF48A-HE3-08
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
SMF48A-HE3-08
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMF
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
STAND-OFF Voltage (Vwm)
48V
Minimum Breakdown Voltage
53.3V
Max Clamping Voltage
77.4V
Peak Pulse Current(Ippm)
2.6A
Power Dissipation - Pd
200W
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
161pF @ 1MHz
Temperature Range - Operating
-65°C to 175°C (TJ)