SMF28A-E3-18
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMF28A-E3-18
Manufacture:
Vishay
Package:
DO-219AB
Datasheet:
SMF28A-E3-18
Product Attribute
Category
Circuit Protection>TVS - Diodes
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
eSMP®
Package
Tape & Reel (TR)
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Power - Peak Pulse
200W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
227pF @ 1MHz
Temperature Range - Operating
-65°C ~ 175°C (TJ)