SMCJ90A-E3/57T
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ90A-E3/57T
Datasheet:
SMCJ90A-E3/57T
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC / TVS Diode Single Uni-Dir 90V 1.5KW 2-Pin SMC T/R
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Series
TransZorb
Packaging
Reel package
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Minimum Breakdown Voltage
100V
Maximum Clamping Voltage
146V
Current - Peak Pulse (10/1000μs)
10.3A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
General
Operating Temperature Range
-55°C ~ 150°C (TJ)