SMCJ170CHE3/9AT
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ170CHE3/9AT
Manufacture:
Vishay
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ170CHE3/9AT
Product Attribute
Category
Circuit Protection>TVS - Diodes
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 150°C (TJ)