SMBJ90D-M3/H
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBJ90D-M3/H
Datasheet:
SMBJ90D-M3/H
Description:
TVS DIODE 90VWM 144VC DO214AA / TVS Diode Single Uni-Dir 90V 600W 2-Pin SMB T/R
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Series
TransZorb
Packaging
Reel package
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Minimum Breakdown Voltage
102V
Maximum Clamping Voltage
144V
Current - Peak Pulse (10/1000μs)
4.17A
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General
Operating Temperature Range
-55°C ~ 150°C (TJ)