SMBJ30CHE3/5B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBJ30CHE3/5B
Manufacture:
Vishay
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ30CHE3/5B
Product Attribute
Category
Circuit Protection>TVS - Diodes
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.2A
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Automotive
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 150°C (TJ)