SMBJ20CHE3/5B
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBJ20CHE3/5B
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMBJ20CHE3/5B
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.8A
Power - Peak Pulse
600W
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 150°C (TJ)