SMB10J28A-E3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMB10J28A-E3/52
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
SMB10J28A-E3/52
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB / TVS Diode Single Uni-Dir 28V 1KW 2-Pin SMB T/R
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Series
TransZorb
Packaging
Reel package
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Minimum Breakdown Voltage
31.1V
Maximum Clamping Voltage
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs)
22A
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Power Line Protection
No
Applications
General
Operating Temperature Range
-55°C ~ 150°C (TJ)