SMB10J26HE3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMB10J26HE3/52
Manufacture:
Vishay
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMB10J26HE3/52
Product Attribute
Category
Circuit Protection>TVS - Diodes
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
46.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.5A
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 150°C (TJ)