SMA5J6.5CHE3/61
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMA5J6.5CHE3/61
Manufacture:
Vishay
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA5J6.5CHE3/61
Product Attribute
Category
Circuit Protection>TVS - Diodes
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.7A
Power - Peak Pulse
500W
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 150°C (TJ)