SMA5J14CHE3/5A
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMA5J14CHE3/5A
Manufacture:
Vishay
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA5J14CHE3/5A
Product Attribute
Category
Circuit Protection>TVS - Diodes
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Power - Peak Pulse
500W
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 150°C (TJ)