SM6S24A-E3/2D
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SM6S24A-E3/2D
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
SM6S24A-E3/2D
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
STAND-OFF Voltage (Vwm)
24V
Minimum Breakdown Voltage
26.7V
Max Clamping Voltage
38.9V
Peak Pulse Current(Ippm)
118A
Power Dissipation - Pd
4600W (4.6kW)
Applications
General Purpose
Temperature Range - Operating
-55°C to 175°C (TJ)