SM5S20A-E3/2D
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SM5S20A-E3/2D
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
SM5S20A-E3/2D
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO218AB
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
STAND-OFF Voltage (Vwm)
20V
Minimum Breakdown Voltage
22.2V
Max Clamping Voltage
32.4V
Peak Pulse Current(Ippm)
111A
Power Dissipation - Pd
3600W (3.6kW)
Applications
General Purpose
Temperature Range - Operating
-55°C to 175°C (TJ)