SA22CHE3/54
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SA22CHE3/54
Manufacture:
Vishay
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA22CHE3/54
Product Attribute
Category
Circuit Protection>TVS - Diodes
Mfr
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
39.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22.7A
Power - Peak Pulse
500W
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Temperature Range - Operating
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Base Product Number
SA22
Standard Package
4,000
MSL Level
1 (Unlimited)
REACH Status
REACH Unaffected
ECCN
EAR99
HTSUS
Fake Threat In the Open Market
83 pct.
Company Profile
SA22CHE3/54 Relevant information
SA22A
SA22A
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO15 / 35.5V Clamp 14.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-15