SA18CA/54
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SA18CA/54
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
SA18CA/54
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO204AC
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
STAND-OFF Voltage (Vwm)
18V
Minimum Breakdown Voltage
20V
Max Clamping Voltage
29.2V
Peak Pulse Current(Ippm)
17.1A
Power Dissipation - Pd
500W
Applications
General Purpose
Temperature Range - Operating
-55°C to 175°C (TJ)