MBR1545CT-E3/45
Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer No:
MBR1545CT-E3/45
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
MBR1545CT-E3/45
Description:
Dual Common-Cathode Schottky Rectifier
Product Attribute
Fake Threat In the Open Market
38 pct.
Supply and Demand Status
Balance
Popularity
Medium
Estimated EOL Date
2023
Halogen Free
Compliant
Country of Origin
China
ECCN
EAR99
Introduction Date
August 31, 2006
Family Name
MBR1545CT
Manufacturer Homepage
www.vishay.com
Manufacturer Package
TO-220AB
Package
TO-220-3
Mounting Style
Through Hole
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr
100μA @ 45V
Speed
Fast Recovery = 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Maximum) @ If
570mV @ 7.5A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
7.5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Maximum)
45V