GSOT12C-E3-08
TVS - Diodes
Manufacturer No:
GSOT12C-E3-08
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
GSOT12C-E3-08
Description:
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
2
STAND-OFF Voltage (Vwm)
12V (Max)
Minimum Breakdown Voltage
13.5V
Max Clamping Voltage
26V
Peak Pulse Current(Ippm)
12A (8/20μs)
Power Dissipation - Pd
312W
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
115pF @ 1MHz
Temperature Range - Operating
-55°C to 150°C (TJ)