BZT03C180-TAP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
BZT03C180-TAP
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
BZT03C180-TAP
Description:
TVS DIODE 150VWM 249VC SOD57 / Diode Zener Single 180V 6% 3250mW 2-Pin SOD-57 Ammo
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Packaging
Tape in Box
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Minimum Breakdown Voltage
168V
Maximum Clamping Voltage
249V
Current - Peak Pulse (10/1000μs)
1.2A
Power - Peak Pulse
600W