1.5KE130CA-E3/73
TVS - Diodes
Manufacturer No:
1.5KE130CA-E3/73
Manufacture:
Vishay
Datasheet:
1.5KE130CA-E3/73
Description:
TVS DIODE 111VWM 179VC 1.5KE
Product Attribute
Categories
Circuit Protection
Manufacturer
Vishay
Packaging
AMMO PACKAGE
Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
STAND-OFF Voltage (Vwm)
111V
Minimum Breakdown Voltage
124V
Max Clamping Voltage
179V
Peak Pulse Current(Ippm)
8.4A
Power Dissipation - Pd
1500W (1.5kW)
Applications
General Purpose
Temperature Range - Operating
-55°C to 175°C (TJ)