UA78M33QDCYRQ1
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
UA78M33QDCYRQ1
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
UA78M33QDCYRQ1
Description:
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT223
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Obsolete(EOL)
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
25V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
3.3V
Dropout Voltage-Max
2V @ 350mA
Output Current
500mA
PSRR
80dB (120Hz)
Control Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C