TPS793285QDBVRQ1
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
TPS793285QDBVRQ1
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
TPS793285QDBVRQ1
Description:
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
5.5V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.85V
Dropout Voltage-Max
0.2V @ 200mA
Output Current
200mA
Operating Supply Current
220μA
PSRR
70dB to 43dB (100Hz to 100kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C