TPS77501QPWPRQ1
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
TPS77501QPWPRQ1
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
TPS77501QPWPRQ1
Description:
IC REG LDO ADJ 0.5A 20HTSSOP
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Adjustable
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
10V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
1.5V
Maximum Output Voltage
5.5V
Output Current
500mA
Operating Supply Current
125μA
PSRR
60dB (100Hz)
Control Features
Enable, Reset
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C