TPS71812-33DRVT
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
TPS71812-33DRVT
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
TPS71812-33DRVT
Description:
IC REG LDO 1.2V/3.3V 0.2A 6SON
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
2
Maximum Input Voltage
6.5V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
1.2V, 3.3V
Dropout Voltage-Max
-, 0.4V @ 200mA
Output Current
200mA
Operating Supply Current
160μA to 250μA
PSRR
63dB to 44dB (100Hz to 1MHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C