REG1117FA-2.5/500
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
REG1117FA-2.5/500
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
REG1117FA-2.5/500
Description:
IC REG LDO 2.5V 1A DDPAK
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
15V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.5V
Dropout Voltage-Max
1.55V @ 1A
Output Current
1A
Operating Supply Current
10mA
PSRR
62dB (120Hz)
Control Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C