REG104FA-3.3KTTTG3
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
REG104FA-3.3KTTTG3
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
REG104FA-3.3KTTTG3
Description:
IC REG LDO 3.3V 1A DDPAK
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
15V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
3.3V
Dropout Voltage-Max
0.48V @ 1A
Output Current
1A
Operating Supply Current
0.7mA to 1.8mA
PSRR
65dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Temperature Range - Operating
-40°C to 85°C