LP5990TMX-3.6/NOPB
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LP5990TMX-3.6/NOPB
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
LP5990TMX-3.6/NOPB
Description:
IC REG LDO 3.6V 0.2A 4DSBGA
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
5.5V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
3.6V
Dropout Voltage-Max
0.25V @ 200mA
Output Current
200mA
Operating Supply Current
75μA
PSRR
55dB (10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
-40°C to 85°C