LP5900SD-2.5/NOPB
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LP5900SD-2.5/NOPB
Manufacture:
Texas Instruments
Datasheet:
LP5900SD-2.5/NOPB
Description:
IC REG LDO 2.5V 0.15A 6WSON
Product Attribute
Categories
Integrated Circuits
Manufacturer
Texas Instruments
Packaging
Reel - TR
Status
Active
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Maximum Input Voltage
5.5V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.5V
Dropout Voltage-Max
0.15V @ 150mA
Output Current
150mA
Operating Supply Current
50μA to 230μA
PSRR
85dB to 40dB (100Hz to 100kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Temperature Range - Operating
-40°C to 85°C