LP2992ILDX-1.5/NOPB
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LP2992ILDX-1.5/NOPB
Datasheet:
LP2992ILDX-1.5/NOPB
Description:
IC REG LDO 1.5V 0.25A 6-WSON
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
1.5V
Dropout Voltage-Max
0.85V @ 250mA
Output Current
250mA
Operating Supply Current
95μA to 4mA
PSRR
45dB (1kHz)
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C