LP2985IM5-2.9/NOPB
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer No:
LP2985IM5-2.9/NOPB
Datasheet:
LP2985IM5-2.9/NOPB
Description:
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5
Maximum Input Voltage
16V
Nominal Output Voltage (Min/Fixed)
2.9V
Dropout Voltage-Max
0.58V @ 150mA
Output Current
150mA
Operating Supply Current
95μA to 2.5mA
PSRR
45dB (1kHz)
Temperature Range - Operating
-40°C to 125°C